Hip-Hop

SPECJALNIE DLA ZIOMKA KTÓREGO POZNALIŚMY NA KONCERCIE WBIJAC NA JEGO STRONE SCIAGAC ALBUM MICHAJAH http://www.michajah.pl/


#1 2008-12-09 16:41:48

mjakmister

Moderator

Zarejestrowany: 2008-12-08
Posty: 21
Punktów :   

Wzgórze Ya-Pa 3 (WYP3)

Zaczęło się to tak. W 1991 roku Wojtek "Wojtas" Shmidt i Radek "Radoskor" Kobuz zaczęli układać swoje pierwsze teksty. Rok później dołączył do nich Michał "Zajka" Łakomiec. W 1993 powstała nazwa Wzgórze Ya-Pa 3. Nazwa wzięła się od miejsca potocznie nazywanego "Wzgórze Apaczy". Spotykają się tam ludzie nawijający o problemach przy tanim alkoholu. Sami nie raz się tam pojawiali. Ich pierwszy występ to wspólne nagranie z Liroyem kawałka "Scyzoryk". W 1994 roku wytwórnia S.P. Records zauważyła ich potencjał. Przygotowali własne 4-utworowe demo ( "scyzoryk" wersja Wzgórza i 3 własne utwory ), które przedstawili wytworni ( "nikt nie wiedział, co później się stanie..." ), co zaowocowało 1 maja 1995 roku ( "...ze demo wzbudzi zainteresowanie" ) wydaniem albumu "Wzgorze Ya-Pa 3" lub jak później się doczytałem tytuł miał być "Co Cie Wkurwia? Jebani Wachaczeee!!! I Huy!" ( spotykany skrót ==> "CCW?JB!!!IH!" ).Po zagraniu 2 koncertów z grupy odchodzi Radoskór, który założył własną kapele "Puzzle". 25 listopada 1995 grupa zdobywa tytuł najlepszego zespołu festiwalu "Odjazdy". Również w ostatniej kwarcie '95 roku DJ'em Wzgórza staje się 18 letni wówczas Feel-X. Stworzył on pierwszy podkład do piosenki " Palenie albo zdrowie", w którym zamieścił sampel z "Piosenki młodych wioślarzy" Kultu. Później nastąpiła zmiana tytułu piosenki na "Pale-nie", która znajduje się na składance "S.P. Records" z 1996 do którego również można znaleźć teledysk. Grał on również ze Wzgórzem piosenkę "Palenie i przemoc", która nigdzie się nie ukazała. W grudniu do grupy przyłącza się jeszcze na stale Tomek "Borygo aka Rekin aka Marna aka Borys aka BRX aka Borixon aka Boria" Borycki. Wzgórze zdobyło nagrodę na "Yach Film Festival '96" za najlepszy klip alternatywny "Po prostu życie" pochodzący z pierwszej płyty. 1 kwietnia 1997 r. S.P. Records wydaje ich drugi album "Centrum". Wzgórze nagrywa go w składzie: Zajka, Wojtas, Borygo i nowy członek zespołu Marcin "DJ Hans" Tofil, który nie tylko bawi się skreczarkom ( Wojtas tez ), ale również nawija ( "nie wolno ci manifestować przeciwko mi czwarty brat wchodzi w ciebie a jak" ). DJ Fell-X odszedł do Klaibra. Jest to pierwsza w 100% płyta Rapowa ( Hip-Hopowa ) w Polsce. Różni się naprawdę wiele od poprzedniej, ale to może w recenzji. Dedykowana jest ona Wembley'owi który zginął. Był on jednym z najlepszych tancerzy w Polsce. Płytę nagrywano ponad 8 miesięcy. Początkowo miała się ukazać jeszcze w 1996 roku, ale bardzo długo zajął projekt okładki(!!). Nawiązana jest do nowego stylu AGRO, w którym można znaleźć Radoskóra z jego nowa ekipa V.E.T.O. ( ale w piosence "Język polski" słychać jeszcze nazwę Puzzle był to swego rodzaju diss na Liroya ). Znalazł się tutaj najlepszy na owe czasy kawałek "Język polski" wraz z Kalibrem 44, Radoskorem i Jajonaszem. Dla ciekawskich mogę że napisać ze Wzgórze dostało ofertę od Joki ( ówczesnego lidera Kalibra 44 ) by przystąpić do Zakonu Marii lecz podejście Wzgorzowiczów do legalizacji marihuany różniło się od poglądów Kalibra. Latem 1997 roku po sprzeczce z Sławomirem Pietrzakiem ( S.P. Records ), odchodzą z jego wytworni, a jesienią 1997 podpisują kontrakt z Krzysztofem "Kozanostra aka KNT" Kozakiem i działają pod bandera RRX. W 1998 roku chłopaki nagrali dwa utwory "Spona kupiona, przpłacona" i "Sen" w soundtracku do filmu "Sposób na Alcybiadesa". Sa to pierwsze polskie Rapowe ( Hip-Hopowe =] ) utwory na soundtracku do polskiego filmu! 27 kwietnia 1998 wychodzi trzecia plyta WYP3 nazwana po prostu "Trzy", nakładem RRX. Ten sam skład, lecz kolejna zmiana stylu, lepsze rymy. Najlepszym kawałkiem jest utwór z Warszawskim Deszczem/3H pt. "Ja Mam To Co Ty", w którym został wykorzystany fragment kompozycji Czesława Niemena "Sen o Warszawie". Do tego kawałka został również nagrany najlepszy teledysk w RRX. Jednak nie spodobało się to Czesławowi Niemenowi i zabronił rozpowszechniania tego utworu w mediach. Płyta sprzedała się słabiej niż poprzednie. RRX nie mogla zapewnić takiej promocji jak S.P.. DJ Hans chcący spełnić swoje marzenie, a nadarzyła się okazja wyjechał do Francji do L.C.10 października 1998 wychodzi EPka "Ja Mam To Co Ty" składająca się z samych remiksów i kawałków dostępnych na składankach no i jednak jeszcze takie dodatkowe. Płyta w szybkim tempie sprzedała kilku tysięczny nakład i zajęła pierwsze miejsce na liście najlepiej sprzedających się singli. Mimo tego płyta sprzedawała się słabiej niżeli poprzednie. W 1999 roku Borixon wraz z Pekiem nagra nielegal "V-Emblemat". Ale nic więcej na jego temat nie wiem;[. W drugiej połowie 2000 roku ukazuje się ich długo oczekiwany album zwany "Precedens". I kolejne zmiany. Logo, styl i rymowanie. W końcu doświadczenie przychodzi wraz z wiekiem i to słychać! Borygo zmienił ksywkę na Borixon oraz zostało zmienione dotychczasowe logo zespołu. Po wydaniu "Precedensu" pojawiły się PLOTY że Wzgórze się rozpada. Również w 2000 roku Borixon przeprowadza się do stolicy, co podgrzewa PLOTY o rozpadzie WYP3. Po pewnym czasie BRX staje się członkiem a w zasadzie jednym z dwóch założycieli freestyle owego składu "Gib Gibon". W 2001 wychodzi solo BRX'a. Zmiana stylu diametralna, ale to znów w recenzji. Co do tej produkcji to wiele nieciekawych komentarzy się pojawiło, ale to po prostu kwestia gustu! Wydanie tej płyty zapowiada również kolejna produkcje BRX'a z Onarem jako HaKa, czyli Hardcorowa Komercja. Na płycie maja znaleźć się imprezowe kawałki w stylu BAUS który nie podoba się wielu Hip-Hopowcom. W pierwszej połowie 2002 pojawia się EPka "Gib Gibon'a" gdzie można usłyszeć kawałek Borixona z jego zbliżającej się drugiej solówki i jeden kawałek z HaKa. Pod koniec października 2002 wychodzi kolejny albumik chłopaków zatytułowany "Stara Szkoła Rapu" i zostanie wydany przez Pomaton EMI i RRX. Płytka została nagrana w dotychczasowym składzie tj. Zajka, Borixon i Wojtas. Tuz po "Starej Szkole Rapu" tj. 11 listopada wychodzi nakładem Camey Studio kolejna solówka Borixona zatytułowana "Mam 5 Gram". Jest to, patrząc moimi oczami, przełomowa płyta w polskim "HaHa". Jest ona nieporównywalną z innymi płytami, główka sama się kiwa!W 2003 roku pojawiają się reklamy nadchodzącego projektu Borixona "Hardcorowa Komercja"! Niestety wg wcześniejszych przypuszczeń jest to "solowy" projekt Borysa a nie kooperacja z Onarem. Płyta miała wiele terminów premier. Ostateczny to 23 maj. Na portalu www.hip-hop.pl pojawia się wypowiedź Zajki o rozpadzie Wzgórza! Chłopaki maja osobisty konflikt co potwierdziła reszta chłopaków na koncercie w Gdyni! Tylko czy naprawdę ziomy trzymający się od ponad 10 lat tak nagle zaprzestają wspólnych nawijek?! Cóż! przy tej okazji dowiadujemy się również o solowych planach Zajki i Wojtasa. W połowie czerwca na regionalnych kanałach w programie WuWuA mozna bylo zobaczyc Borixona. Info z histori to takie ze pierwszy raz oficjalnie ktos wypowiedzial sie na temat przyszlosci WYP3. BRX powiedzial że wątpliwe by Wojtas, Zajka, Borixon nagrali cos w tym skladzie! Miejmy nadzieje że będzie tak jak napisałem ciut wyzej! Nastepne wiadomosci to takie ze WYP3 - Kolejna czesc" sprzedala sie w okolo 10000 egzemplazy a "Mam Piec Gram" okolo 5000 sztuk. 23 Maja wychodzi dlugo oczekiwana HaKs. Promowana jest teledyskiem ponoc najdroższym w histori Polskiego Hip Hopu.Członkowie grupy Wzgórze Ya-Pa 3 na przestrzeni lat wystąpili ponadto gościnnie na wydawnictwach takich wykonawców jak: Pih, 600 V, Molesta, Tede, V.E.T.O., Pęku, MCF, IGS, Onar, Ramzes pierwszy, Żurom, O$ka czy YezYezYo.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.wonaruto.pun.pl www.wowik.pun.pl www.cabal-online.pun.pl www.pokemon-crystal.pun.pl www.mzkd.pun.pl